K čemu je podnikatelům nemocenská?

K čemu je podnikatelům nemocenská?

Vzhledem k epidemii a nouzovému stavu vláda umožní i podnikatelům čerpat mimořádný příspěvek jako ekvivalent dávky známé pod zkratkou OČR, tedy ošetřovného na člena rodiny. V běžném režimu tuto možnost OSVČ nemají, i když si platí nemocenské pojištění. Co dalšího je důležité vědět o pojištění, když chcete začít podnikat nebo podnikáte?

Z nemocenského pojištění se platí nemocenské dávky, peněžitá pomoc v mateřství, otcovská nebo dlouhodobé ošetřovné. Má na ně ale nárok pouze ten, kdo si pojištění hradí. To jsou povinně všichni zaměstnanci. Podnikatelé se totiž mohou rozhodnout nemocenské pojištění neplatit a mnoho z nich to skutečně nedělá.

Proč si podnikatelé nepřiplácejí?

V případě, že se podnikatel rozhodne nemocenské pojištění platit, ještě to neznamená, že má nárok na stejné dávky jako třeba právě zaměstnanec. Onemocní-li, čerpá nemocenskou (ve výši 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu) až od 15. dne nemoci. Zaměstnanci to mají stejně, ale navíc jim již od prvního dne pracovní neschopnosti vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel.

Pokud podnikateli onemocní dítě do 10 let nebo člen společné domácnosti, nemá navíc nárok na tzv. OČR. Naopak zaměstnancům se ošetřovné vyplácí ve výši 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu po dobu až 9 dní (v případě samoživitelů až 16 dní).

Situace během uzavření škol

Vláda schválila ve čtvrtek 19. března mimořádné opatření platné po dobu, kdy budou uzavřené školy i jiná dětská zařízení. Na ošetřovné budou mít zaměstnanci nárok po celou tuto dobu, a to i rodiče s dětmi do 13 let. Samostatný zákon bude platit jen dočasně. V úterý 24. března jej ještě musí schválit Poslanecká sněmovna, ale ošetřovné bude vypláceno i zpětně.

Na ošetřovné dosáhnou mimořádně i OSVČ, tuto změnu ale řeší samostatně Ministerstvo průmyslu a obchodu formou finančního příspěvku. Stát vyplatí 424 korun za den, tedy necelých 14 tisíc korun za měsíc, všem živnostníkům, kteří pečují o děti do 13 let za podmínky, že ošetřovné již nečerpá druhý člen rodiny.

Tato finanční pomoc by se měla týkat i těch OSVČ, které si neplatí nemocenské pojištění. Vyplácet se bude i zpětně po znovuotevření škol. Žádosti vyřizuje živnostenský úřad. Po skončení tohoto opatření se vše vrátí do původního režimu.

Chcete vědět víc o základních zákonných povinnostech a možnostech při podnikání na rodičovské?
Podrobnosti o zdravotním, sociálním a nemocenském pojištění shrnuje 3. a 4. kapitola on-line kurzu Když rodiče podnikají.

Související příspěvky