Pomoc státu pro OSVČ se vztahuje i na podnikání během rodičovské

Pomoc státu pro OSVČ se vztahuje i na podnikání během rodičovské

Podnikatelé a OSVČ, které ekonomicky zasáhla opatření proti šíření koronaviru, mohou žádat o finanční pomoc. Patří mezi ni nově i tzv. kompenzační bonus ve výši až 25 000 korun. Dosáhnete na něj i v případě, že podnikáte během mateřské nebo rodičovské. Na co dalšího máte ještě nárok?

Pětadvacítka

Zákon o kompenzačním bonusu pro OSVČ schválil 7. dubna Parlament, do konce týdne má ještě projít přes Senát a prezidenta. O příspěvek ve výši 500 korun na den za období od 12. března do 30. dubna může požádat OSVČ hlavní i OSVČ vedlejší, pokud současně nevykonává zaměstnání. Důležitou zprávou je, že odpadla povinnost prokázat meziroční pokles příjmů. Podmínkou tedy je, aby OSVČ doložila čestným prohlášením, že

„nemohla svou činnost zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou, a to v důsledku ohrožení zdraví souvisejícím s výskytem koronaviru nebo krizových opatření vlády (a to zejména z některého z důvodů, jako je nutnost uzavřít provozovnu nebo omezit její provoz, karanténa OSVČ nebo jejího zaměstnance, péče o dítě, omezení poptávky po výrobcích nebo službách poskytovaných OSVČ či omezení nebo ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon činnosti).“ (Zdroj: Ministerstvo financí)

Bonus se vyplácí za ty kalendářní dny, kdy nemáte např. pozastavenou živnost nebo nepobíráte podporu v nezaměstnanosti. Naopak vyplácení peněžité pomoci v mateřství nebo pobírání rodičovského příspěvku není překážkou a o kompenzaci si můžete zažádat. Navíc platí, že:

  • bonus se nedaní a nepodléhá ani sociálnímu a zdravotnímu pojistnému,
  • bonus se ale zohledňuje ve výpočtu dávek jako je hmotná nouze a sociální podpora, v měsíci vyplacení bonusu nemáte také nárok na podporu v nezaměstnanosti,
  • bonus lze kombinovat s půlročním odpuštěním sociálního a zdravotního pojištění,
  • bonus lze kombinovat s nemocenskou a ošetřovným (u OSVČ hlavní – viz níže),
  • bonus lze kombinovat s rodičovským příspěvkem, PPM nebo dávkou pěstounské péče a také starobním či invalidním důchodem. Dosáhnou na něj i podnikající studenti.

Žádost o kompenzační bonus naleznete online na webu Finanční správy (nejpozději do 15. dubna). O příspěvek bude možné žádat ihned (a to i na celou dobu, pokud předpokládáte, že budete splňovat podmínky až do konce dubna) nebo i zpětně až do 30. června. O vyřízení žádosti se nevydává rozhodnutí, rovnou vám finanční úřad vyplatí peníze na bankovní účet uvedený v žádosti.

Pojistné a ošetřovné pro OSVČ

Jakou další podporu už stát živnostníkům a podnikatelům poskytuje?

Odpuštění zdravotního a sociálního pojistného

Jako OSVČ vedlejší (např. pokud pobíráte rodičovský příspěvek) se vás také týká odpuštění platby minimální výše pojistného na zdravotní a sociální pojištění v období od března do srpna 2020. Tato doba se vám však nadále započítává na důchod (v případě rodičovské podle výše zisku i jako tzv. náhradní doba).

  • Úlevy MPSV pro OSVČ (podání přehledu, odpuštění sociálního pojištění, registrace na ÚP, sociální dávky)

Ošetřovné

Pokud jste na mateřské nebo rodičovské, na ošetřovné máte nárok jen v případě, že při své samostatné výdělečné činnosti vykonáváte zaměstnání. Jinak na něj mají nárok pouze OSVČ hlavní. Ti podávají žádost o ošetřovné přímo na Ministerstvo průmyslu a obchodu dle těchto pokynů.

Jakkoliv to může být nepříjemné, má to své opodstatnění. Při pobírání rodičovského příspěvku je totiž vaší hlavní činností péče o děti. Výpadek financí z práce, kterou byste normálně vykonávali, vám kompenzuje rodičovský příspěvek. Na ošetřovné v běžném režimu nedosáhne ani OSVČ hlavní, která si platí nemocenské pojištění.

Možnosti OSVČ vedlejší

Když rodiče podnikajíNehledě na pandemii je dobré vědět, že při podnikání souběžně s rodičovskou lze i v běžném režimu využívat některých možností, které s sebou samostatná výdělečná činnost vedlejší nese.

Napište do komentářů, jestli si budete žádat o kompenzační bonus a také jestli vám v současné situaci pomůže.

Autorka: Jana Pokorná
Business photo created by katemangostar

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *